niedziela, 26 maja 2013

Rajd na Autyzm

Dwa znaczki są przypięte na mojej torbie.
Ten zielony wybrał Aspik, biały jest mój.

25 maja w Warszawie odbył się 7. Rajd na Autyzm organizowany przez Fundację SYNAPSIS*. Każdy kilometr przejechany przez zarejestrowanego uczestnika to 7 zł na terapię indywidualną podopiecznych fundacji. Trasa miała 12 kilometrów, na Polach Mokotowskich był start i meta rajdu. 
Tego samego dnia na Polach Mokotowskich zorganizowano piknik poprzedzający rajd. Sporo atrakcji, nie tylko dla dzieci: krótki, ale treściwy pokaz ratownictwa medycznego, gry wielkoformatowe, pokaz gry w rugby, konkursy.
W sześciu dotychczasowych edycjach Społecznego Rajdu Rowerowego na Rzecz Osób z Autyzmem wzięło udział blisko 7 tys. osób. Zgromadzone środki w wysokości ponad 560 tys. zł przeznaczono na pomoc osobom z autyzmem, m.in. na rozwój wczesnej diagnostyki i terapii osób z autyzmem.
W ubiegłym roku w rajdzie wzięło udział 998 osób. W tym roku niecałe 600. Partnerzy przekazali łącznie 140 000 zł na terapię indywidualną podopiecznych Fundacji.

Pogoda była koszmarna, cały czas po niebie przesuwały się ciemne chmury grożąc deszczem, wiał wiatr i było zimno. Byliśmy tylko w roli obserwatorów - kibiców.
Aspikowi spodobał się bardzo rower czteroosobowy - potwornie długi :)
Obejrzeliśmy kurs pierwszej pomocy obalający kilka mitów, między innymi ten, że w czasie ataku padaczki trzeba człowiekowi coś włożyć między zęby.
Aspik trochę pozjeżdżał ze zjeżdżalni dla maluchów, rozwiązał test dotyczący ruchu drogowego, zjadł malutką watę cukrową, którą sam zamówił.
A później zrobiło się pusto. Prawie wszyscy pojechali na trasę, po terenie pikniku kręcili się tylko nieliczni, więc i my odeszliśmy.

Znaleźliśmy dodatkowe atrakcje: drzewo o niemal poziomych gałęziach i "plac zabaw".

Aspik pierwszy raz w życiu na drzewie.
Panowie ćwiczą :)

"Plac zabaw" to bardzo interesująca siłownia na świeżym powietrzu. Bardzo spodobała się Aspikowi, który przetestował wszystkie sprzęty treningowe.

Wróciliśmy na metę rajdu akurat, gdy uczestnicy dojeżdżali.

W przyszłym roku też będziemy na Rajdzie na Autyzm, ale już jako uczestnicy :)

----------------------------------------------------------------
* Fundacja SYNAPSIS od 1989 r. pomaga dzieciom i osobom dorosłym z autyzmem oraz ich rodzinom. Obejmuje specjalistyczną opieką również osoby z zespołem Aspergera i innymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Fundacja prowadzi ośrodek diagnozy, terapii i rehabilitacji, przedszkole terapeutyczne dla dzieci z autyzmem, przedsiębiorstwo społeczne, w którym zatrudnione są dorosłe osoby z autyzmem oraz ośrodek informacyjno-prawny. (Z materiałów informacyjnych fundacji).
Prowadzą między innymi Pracownię Rzeczy Różnych, warto tam zajrzeć, bo można znaleźć cuda i pomóc przy okazji.
Aspik nie jest podopiecznym tej fundacji.

3 komentarze:

 1. fajne zdjęcia! Aspik na drzewie- super!

  OdpowiedzUsuń
 2. Fantastyczna inicjatywa!

  Przyłączam się do Bogusi zachwytów nad Aspikem na drzewie:) Super:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Że zdjęcie jest super, wiem (skromność jest ważna ;)).
  Mam nadzieję, że przyjdzie taki czas, kiedy będę się wściekać, że dziecię wlazło na drzewo i nie chce zejść.

  OdpowiedzUsuń