O Aspiku

Suwaczek z babyboom.pl


Aspik urodził się pewnego pięknego, zimowego dnia w 2007 roku. Dostał 10 punktów w skali Apgar, wrzeszczał jak każdy noworodek i nic nie zapowiadało jakichkolwiek problemów. I faktycznie problemów nie było. Aspik robił to, co wszystkie niemowlaki: spał, jadł i brudził pieluchę. Wszystkie kontrole pediatryczne przechodził wzorowo, a to, że spokojny? To lepiej dla matki.
Ale Aspik był zbyt spokojny. Lekarka uspokajała, że "kamienie milowe" osiąga o czasie.
A że nie patrzy w oczy? Ma prawo.
Że nie układa wieży z klocków? Trzeba go nauczyć.
Nie lubi czytania książeczek? Nie każdy lubi.
Wrzeszczy przy kąpieli? Pewnie woda jest za zimna lub za ciepła.
Je wyłącznie marchewkę? Trzeba wprowadzać nowe produkty.
"Mówi i chodzi, pani się nie przejmuje" - usłyszałam.
Aspik miał 3 i pół roku, kiedy poszedł do przedszkola. Tam cudowna pani powiedziała, że według niej powinniśmy zgłosić się do psychologa. Bo Aspik nie bawi się z dziećmi. Ciągle mówi o lokomotywach. Kręci się w kółko.
Pani psycholog odesłała do poradni, z poradni trafiliśmy do jeszcze innego psychologa, który zalecił konsultację neurologiczną, okulistyczną i psychiatryczną. I tak w 2011 roku uzyskaliśmy diagnozę Zespół Aspergera (F84.5). Aspik ma także zaburzenia Integracji Sensorycznej.
W 2015 roku doszła nowa diagnoza: dysleksja (dysortografia).
Ostatnio otrzymana diagnoza to Atopowe Zapalenie Skóry, które także daje się młodemu człowiekowi we znaki. Właściwie należy się cieszyć, bo poprawiło się odczuwanie własnego ciała u Aspika, ale jednocześnie pojawiło się DRAPANIE...

Ćwiczymy w domu. Chodziliśmy długo na terapię SI w cudownym miejscu Mamami, zajęcia grupowe prowadzone przez arteterapeutę i terapeutę integracji sensorycznej w jednej osobie wspaniałego p. Marcina w wyżej wymienionej placówce. Mieliśmy też zajęcia grupowe i indywidualne w Poradni dla Osób z Autyzmem Dziecięcym, obecnie chodzimy tam tylko na zajęcia indywidualne. W Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej odbyliśmy cykl zajęć metodą Sherborne.
Aspik chodzi do szkoły podstawowej, do klasy integracyjnej.
Chciałabym, żeby mój syn miał szczęśliwe dzieciństwo. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie samodzielny.

Blog służy przedstawieniu zaburzenia, jakim jest Zespół Aspergera. Staram się, choć nie zawsze mi to wychodzi, żeby było optymistycznie i raczej mało problemowo. Bo z Aspikiem naprawdę można fajnie żyć :)



Dlaczego Aspik?


As pik - jeden z czterech asów w standardowej, 52-kartowej talii. Oznaczony pojedynczym czarnym listkiem (♠), co wcale nie znaczy, że jest kartą najsłabszą. Przeciwnie, jest bardzo mocny. Wystarczy zwrócić uwagę na wygląd tego listka. Jest zazwyczaj większy, często ozdobny. Wyróżnia się wśród innych kart.

Bez asa pik wiele gier karcianych by nie istniało. Każdy brydżysta chce mieć na ręku asa pik, wszak "gra w piki daje wyniki". Ale wiadomo też, że "każdy as bierze raz".

Aspik to także skrócona, pieszczotliwa nazwa dziecka z zespołem Aspergera. Dziecka, które wyróżnia się wśród innych jak As pikowy wśród innych kart. Dziecka takiego jak mój syn.

A dlaczego nie używam jego imienia?
Blog powstał bo nie chciałam już męczyć rodziny i przyjaciół gadaniem o problemach, a wygadać się musiałam. Była to dla mnie forma terapii.
Swoją rolę spełnił. Dzięki niemu poznałam fajnych ludzi, z niektórymi miałam przyjemność się spotkać, z innymi jeszcze nie (ale na wszystko przyjdzie pora). Oswoiłam się z zaburzeniem synka, blogoterapia przestała mi być potrzebna.
Blog zostanie w sieci, a ja dalej będę pisać, może moja pisanina przyda się innym na początku drogi, świeżo po diagnozie. Nie chcę nic w nim zmieniać, również tej namiastki anonimowości, która była, zanim rodzinka dowiedziała się, że piszę.
Aspik pozostanie tutaj Aspikiem :)

21 komentarzy:

  1. Można porozmawiać przez emeila . Mam 4 latka z podejrzeniem ZA . Mam wielką potrzebę pogadania z kimś o tym.
    Dziękuje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo proszę.
      Mail do mnie: matka_aspika@gazeta.pl.

      Usuń
  2. Ja też zaczęłam pisać bloga. Muszę gdzieś wyrzucić swoje frustracje a akurat z rodziną i znajomymi raczej nie mogę pogadać. U pięcioletniego syna w maju zdiagnozowano ZA, u trzyletniej córki tydzień temu autyzm atypowy. Ciężko jest, ale trzeba wziąć się w garść i zadbać o maluchy, aby miały szansę na jak najbardziej normalne życie.
    Pozdrawiam i czytam dalej Twojego bloga.

    OdpowiedzUsuń
  3. To ważne by się wygadać, bo problemów i roboty będzie aż natto. Podoba mi się pomysł z nazwą- wesoło i ciekawie. Pozdrawiam Asa Pik i mamie życzę cierpliwości i sukcesów.

    OdpowiedzUsuń
  4. również jestem mamą dziecka z ZA. Z tego samego powodu co i inni postanowiłam pisać swojego bloga tzn. żeby przestać męczyć tym bliskich i może przy okazji zainspirować innych swoimi metodami. Twój blog jest świetny! pozdrowienia dla wszystkich aspikowych mam! Trzymajcie sie kobietki! Zapraszam na mojego bloga aspikpodbijawyspy.co.uk

    OdpowiedzUsuń
  5. również jestem mamą dziecka z ZA. Z tego samego powodu co i inni postanowiłam pisać swojego bloga tzn. żeby przestać męczyć tym bliskich i może przy okazji zainspirować innych swoimi metodami. Twój blog jest świetny! pozdrowienia dla wszystkich aspikowych mam! Trzymajcie sie kobietki! Zapraszam na mojego bloga aspikpodbijawyspy.co.uk

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Małgosiu,
      Niestety nie mogę odnaleźć Twojego bloga. Czy mieszkasz w UK?
      Proszę - skontaktuj się.
      Monika
      polski.dietetyk@gmail.com

      Dziękuję i czekam :)

      Usuń
  6. Witam. Jestem mamą 11 letniego Aspiego. Chciałabym z kimś porozmawiać, poradzić się innych mam takich wspaniałych dzieci, poszukać nowym rozwiązań i form pracy. Proszę wszystkie mamy Aspików o kontakt na mój e-mail: nikita80@poczta.onet.pl

    OdpowiedzUsuń
  7. Witam. Jestem mamą 11 letniego Aspiego. Chciałabym z kimś porozmawiać, poradzić się innych mam takich wspaniałych dzieci, poszukać nowym rozwiązań i form pracy. Proszę wszystkie mamy Aspików o kontakt na mój e-mail: nikita80@poczta.onet.pl

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam . Jestem mama 19-latka z ZA i od dwoch lat jest coraz wiecej problemow z zachowaniem a mi brakuje juz pomyslu. Chetnie wymienie sie doswiadczeniami z innymi.

      Usuń
    2. Zalozyc osiedlowa wolontarystyczna Lub mega Tania spoldzielnie wyprowadzaczy psow I dac zajecie. ...

      Usuń
  8. Czesc fajnie ze ktos pisze w tym temacie gdyz najlepiej jest sie wymieniac doswiadczeniami opiniami obawami i zwykla codziennoscia z naszymi aspergerkami...u mojego 10 letniego syna rowniez zdiagnozowali ZA...poki co poglebiam temat bo ciagle czuje niedosyt a chce zeby moj madrala mial sie w zyciu jak najlepiej...gdyby ktos cos chcial popisac to ja chetnie :) gagatek997@poczta.onet.pl

    OdpowiedzUsuń
  9. Witam, mam podobny przypadek. Niestety Asperger został zdiagnozowany u mojej córki w wieku 12 lat przez Holenderskich lekarzy. W Polsce mówili mi, że wyrośnie z tego :-). Codziennie czytam coś na ten temat i każdego dnia uczę się czegoś nowego. Terapia jest niesamowita, razem robimy duże postępy. Jedna holenderska pani doctor powiedziała mi, że życie z asperger girl to wielkie szczęście. Teraz wiem, że miała rację.
    Pozdrawiam Aga

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam wszystkich,
      Aga - mam córkę z ZA w wieku 13 lat. Również mieliśmy dużo trudności z diagnozą. Z tego co piszesz rozumiem, że przebywacie w Holandii. Bardzo chętnie poznałabym Twoje spostrzeżenia dotyczące podejścia specjalistów, naiczycieli i w ogóle otoczenia do osób z ZA. Mimo diagnozy mamy na co dzień problemy w szkole, do tzw. terapii mam wątpliwości... Z przyjemnoscią podzielę się też moimi doświadczeniami z zainteresowanymi osobami.
      pozdrawiam
      Iza

      Usuń
  10. Witam, trafiłem na pani blog w czasie poszukiwania kołdry obciążającej, mój aspik ma 12 lat i mogę powiedzieć że takie dziecko to dar od boga, pani dziecko ma wspaniałą i świadomą mamę, u mnie niestety nie jest tak kolorowo bo matka moich dzieci wybrała narkotyki także moje dzieci mogą liczyć tylko na mnie, najgorsze w Polsce jest to że pomimo tylu złych rzeczy które robiła ich mama odebranie jej dzieci zajęło mi 1,5 roku.
    Trzymam kciuki pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  11. Dziękuję za miłe słowa o wspaniałej mamie. Ja przy Panu to mały Pikuś. Ojciec z Aspi nastolatkiem to dopiero wyczyn. Brawo. Jeżeli będzie Pan chciał pogadać prosze pisać: soleniat@gmail.com pozdrawiam Aga

    OdpowiedzUsuń
  12. hej. ostatnio u mojego syna zdiagnozowali zespół Aspergera terapia szczerze mówiąc chyba niezbyt działa. może ktoś poleci mi jakiegoś lekarza z okolic Łodzi?

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo dobry wpis. Znam podobną sytuację. U synka moich znajomych też bardzo późno zdiagnozowano ZA. Trafną diagnozę postawił dopiero psychiatria dzieci i młodzieży w Warszawie. Chodzą teraz na rodzinne terapie już u siebie w mieście. Chłopczyk rozwija się dobrze jego pasją kosmos i wie o nim tyle, że zagiąłby nie jednego profesora :).

    OdpowiedzUsuń
  14. “My passionate sense of social justice and social responsibility has always contrasted oddly with my pronounced lack of need for direct contact with other human beings and human communities. I am truly a 'lone traveler' and have never belonged to my country, my home, my friends, or even my immediate family, with my whole heart; in the face of all these ties, I have never lost a sense of distance and a need for solitude.”

    Albert Einstein

    OdpowiedzUsuń
  15. 55 year-old Physical Therapy Assistant Taddeusz Capes, hailing from Aldergrove enjoys watching movies like "Snows of Kilimanjaro, The (Neiges du Kilimandjaro, Les)" and Sketching. Took a trip to Quseir Amra and drives a MX-6. odkryj wiecej

    OdpowiedzUsuń
  16. prawnik rzeszów - Jesteśmy prawnik-rzeszow.biz, kancelarią prawną z siedzibą w Rzeszowie. Jesteśmy małą kancelarią, dopiero zaczynamy swoją działalność, dlatego potrzebujemy dotrzeć do większej liczby osób. Oferujemy usługi prawnicze i musimy rozpowszechnić naszą nazwę, więc jeśli masz czas, aby napisać o nas, będziemy wdzięczni. Chciałabym podziękować za poświęcony czas, ponieważ wiem, że jesteście bardzo zajęci i naprawdę to doceniamy. Jeśli masz jakieś pytania, proszę nie krępuj się pytać.

    OdpowiedzUsuń