czwartek, 9 maja 2013

Autyzm. Fakty i mity.

Fundacja Synapsis w ramach kampanii "Autyzm. Fakty i mity" opublikowała na swojej facebookowej stronie ładny zbiorek faktów i mitów na temat autyzmu.


#AutyzmMit: Autyzm występuje bardzo rzadko.
#AutyzmFakt: Autyzm dotyka coraz więcej ludzi. Aktualnie na autyzm cierpi 1 na 300 osób w Polsce (dane szacunkowe Fundacji SYNAPSIS), 1 na 100 w Wielkiej Brytanii (National Autistic Society) i aż 1 na 88 w USA (Centers for Disease Control and Prevention).


#AutyzmMit: Autyzm jest nowym zaburzeniem.
#AutyzmFakt: Autyzm został opisany po raz pierwszy przez Leo Kannera w 1943 roku. Jednak opisy dzieci z charakterystycznymi dla autyzmu objawami pojawiły się w literaturze już pod koniec XVIII wieku!


#AutyzmMit: Autyzm dotyka tylko dzieci.
#AutyzmFakt: Aby zdiagnozować autyzm pierwsze objawy muszą się pojawić przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Z autyzmu się nie wyrasta! Dzieci z autyzmem stają się dorosłymi z autyzmem! Zdarza się jednak, że w wypadku bardzo subtelnych objawów autyzm diagnozowany jest dopiero u nastolatków, a nawet u osób dorosłych.


#AutyzmMit: Autyzm dotyka tylko mężczyzn.
#AutyzmFakt: Autyzm dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Statystyki wskazują, że występuje 5-krotnie częściej u mężczyzn (1 na 54) niż kobiet (1 na 252).


#AutyzmMit: Autyzm jest skutkiem błędów wychowawczych rodziców.
#AutyzmFakt: Wiemy, że autyzm jest skutkiem innej pracy mózgu. Nie wiem jednak na razie, jakie są tego przyczyny.


#AutyzmMit: Osoby z autyzmem wyglądają inaczej.
#AutyzmFakt: Wygląd osób z autyzmem nie różni się od wyglądu innych osób. Autyzm jest „ukrytą” niepełnosprawnością. Nie zawsze jesteśmy w stanie od razu powiedzieć, że ktoś na nią cierpi.


#AutyzmMit: Są badania, które potrafią wykryć, czy ktoś ma autyzm.
#AutyzmFakt: Tylko zespół doświadczonych specjalistów (psychiatra, neurolog, psycholog, pedagog) może postawić diagnozę zaburzeń spektrum autyzmu. Podstawą są informacje od rodziców i obserwacja dziecka.


#AutyzmMit: Autyzmu nie można prawidłowo zdiagnozować przed 3 rokiem życia dziecka.
#AutyzmFakt: Badania dowodzą, że diagnoza dziecka w wieku 2 lat, a czasem nawet młodszego, może być trafna i rzetelna.


#AutyzmMit: Pierwsze niepokojące objawy pojawiają się u dzieci pomiędzy 2 a 3 rokiem życia.
#AutyzmFakt: Badania wskazują, że rodzice dzieci z autyzmem dostrzegali pierwsze niepokojące objawy jeszcze przed ukończeniem przez dziecko 1 roku życia, a czasem nawet w wieku 6 miesięcy!


#AutyzmMit: Badania genetyczne pozwalają zdiagnozować autyzm.
#AutyzmFakt: Nie. Do tej pory nie zidentyfikowano genów odpowiedzialnych za autyzm. Jednak zaburzenia spektrum autyzmu częściej występują u osób z problemami genetycznymi. 10% dzieci z autyzmem cierpi na choroby genetyczne, jak np. Zespół Downa, Zespół kruchego chromosomu X, stwardnienie guzowate i inne.


#AutyzmMit: Z autyzmu można wyrosnąć.
#AutyzmFakt: Nie da się wyrosnąć z autyzmu. Autyzm trwa całe życie. Jednak zarówno badania naukowe, jak i doświadczenia praktyków jednoznacznie pokazują, że im wcześniej postawiona diagnoza i im szybciej rozpoczęta terapia, tym szansa na poprawę funkcjonowania dziecka rośnie. To dlatego w ostatnich latach zaczęto mówić, że ok. 10-15% wcześnie zdiagnozowanych i objętych odpowiednią opieką terapeutyczną dzieci ma szansę na poprawę funkcjonowania właściwie równoznaczną z wyleczeniem.


#AutyzmMit: Jeśli ktoś ma autyzm, to nie choruje na nic więcej.
#AutyzmFakt: Osoby z autyzmem chorują tak samo jak inni ludzie. Jednak często nie są w stanie poinformować, że coś im dolega.


#AutyzmMit: Autyzm jest chorobą psychiczną.
#AutyzmFakt: Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym, wynikającym z odmiennej pracy mózgu. Zdarza się, że tak samo jak inni ludzie, osoby z autyzmem mogą cierpieć na depresje, nerwice natręctw, psychozy itp.


#AutyzmMit: „To jest ADHD, a nie autyzm.”
#AutyzmFakt: U 35%-50% dzieci z ADHD występują również zaburzenia spektrum autyzmu. A aż 60%-80% dzieci z Zespołem Aspergera ma również ADHD.


#AutyzmMit: Dzieci z autyzmem są upośledzone umysłowo.
#AutyzmFakt: Aktualne badania wskazują, że większość dzieci ze spektrum autyzmu (62%) nie jest niepełnosprawna intelektualnie (dane ADDM, USA).
 
#AutyzmMit: Osoby z autyzmem nie są zdolne do nawiązywania satysfakcjonujących relacji z innymi
#AutyzmFakt: Niektóre osoby z autyzmem tworzą szczęśliwe związki oraz małżeństwa. Mogą też mieć dzieci i być dobrymi rodzicami.
 
#AutyzmMit: Osoby z autyzmem wolą swoje własne towarzystwo i nie potrzebują przyjaciół.
#AutyzmFakt: W badaniach z 2012 roku (NAS) 65% osób z autyzmem przyznało, że chciałoby mieć więcej znajomych.


#AutyzmMit: Osoby z autyzmem nie odczuwają emocji.
#AutyzmFakt: Wiele osób z autyzmem odczuwa bardzo silne emocje i może być przytłoczona emocjami ludzi dookoła.


#AutyzmMit: Dzieci i dorosłe osoby z autyzmem nie interesują się uczuciami innych ludzi.
#AutyzmFakt: Osoby z autyzmem mogą bardzo angażować się i przejmować uczuciami innych, ale mogą mieć trudności ze zrozumieniem jak inni się czują.


#AutyzmMit: Wszyscy ludzie cierpiący na autyzm wymagają stałej opieki.
#AutyzmFakt: Część osób z autyzmem dobrze radzi sobie w życiu, ma pracę zakłada rodziny. Ale są też takie, które będą wymagały ciągłej opieki do końca życia.


#AutyzmMit: Nauczyciele w szkole są dobrze przygotowani do pracy z dziećmi z autyzmem.
#AutyzmFakt: Aż 71% nauczycieli przyznaje, że w szkołach brakuje wiedzy i umiejętności na temat metod pracy z uczniami ze spektrum autyzmu (Fundacja SYNAPSIS, 2012).


#AutyzmMit: Dzieci z autyzmem powinny się uczyć w szkołach specjalnych.
#AutyzmFakt: Każde dziecko z autyzmem jest inne i wymaga innej edukacji. Część dzieci chodzi do szkół masowych, część do integracyjnych, a część do specjalnych. Są także dzieci, które uczą się w klasach dla dzieci z autyzmem.


#AutyzmMit: Niemówiące osoby z autyzmem nie mogą się porozumiewać.
#AutyzmFakt: Niemówiące osoby z autyzmem mogą korzystać z alternatywnych i wspomagających metod komunikowania się (AAC), takich jak np. piktogramy, PECS, Makaton.


#AutyzmMit: Osoba z autyzmem jest niewyuczalna i nie może odnieść sukcesu.
#AutyzmFakt: Przy odpowiednim wsparciu w szkole i poza nią osoby z autyzmem mogą w pełni wykorzystać swój potencjał.


#AutyzmMit: To co jest skuteczne u jednej osoby z autyzmem, jest skuteczne u innych.
#AutyzmFakt: Mimo, że wiele osób z autyzmem zmaga się z podobnymi problemami, to każda z nich odczuwa je w inny sposób i może wymagać innego wsparcia i odmiennie prowadzonej terapii.


#AutyzmMit: Osoby z autyzmem celowo unikają kontaktu wzrokowego.
#AutyzmFakt: Dla niektórych osób z ASD kontakt wzrokowy jest bardzo trudny, a czasami fizycznie bolesny.


#AutyzmMit: Osoby z autyzmem są źle wychowane.
#AutyzmFakt: Większość osób z autyzmem ma trudności z adekwatnym zachowaniem się w sytuacjach społecznych, co wynika z trudności z rozumieniem rządzących nimi zasad. Wielu osobom z autyzmem trudno jest zrozumieć mimikę twarzy, ton głosu, czy żarty.


#AutyzmMit: Ponieważ na autyzm nie ma lekarstwa, to osobom z autyzmem właściwie nie można pomóc.
#AutyzmFakt: To prawda, że nie ma tabletki, która leczy autyzm. Ale tak, jak w przypadku osoby niewidomej pomocna może być biała laska, czy pies –przewodnik, tak w przypadku osoby z autyzmem najważniejszym „narzędziem terapeutycznym” jest drugi człowiek – jego życzliwość i zrozumienie.


#AutyzmMit: Nie ma potrzeby zajmowania się sprawami osób z autyzmem ponieważ ich sytuacja uległa zdecydowanej poprawie.
#AutyzmFakt: Osoby z autyzmem i ich rodziny wciąż doświadczają stygmatyzacji i mają trudności w dostępie do przysługujących im świadczeń. Ich prawa obywatelskie są wciąż nieprzestrzegane. Dlatego niezbędne jest rozpoczęcie systemowych zmian zmierzających do poprawy sytuacji tej grupy obywateli.

3 komentarze:

 1. Ważna sprawa ;-)
  trzeba o tym mówić i pisać non stop ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadza się,że to ważne. Tak wiele osób nie rozumie tych problemów. Ze względu na takie mity czasami rodzice odmawiają diagnozowania dziecka, a tym czasem mogliby mu bardzo pomóc.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szanowna Pani,

  Jestem studentką fizjoterapii z Lublina. Piszę pracę magisterską na temat wpływu hipoterapii na rozwój dzieci autystycznych. Zwracam się z uprzejmą prośbą o wypełnienie poniższej ankiety.

  http://www.survio.com/survey/d/M1Z6Y8T9X4W6R5K1R

  Serdecznie dziękuję za udział w badaniu i okazaną przez to pomoc.

  P.S. Proszę o wypełnienie ankiety jeśli Pani dziecko uczestniczyło bądź uczestniczy w takich zajęciach

  Chciałabym spytać czy zna Pani rodziców dzieci autystycznych, którzy korzystali bądź korzystają z hipoterapii?
  Byłabym wdzięczna za każde podpowiedzi.

  Pozdrawiam
  Magda

  OdpowiedzUsuń