sobota, 19 maja 2012

Zabawki

Zabawki dla dzieci są obecnie w każdym sklepie, często także w sklepie z butami ;) Jakość tych zabawek jest często taka sobie ale cena jest równie niska. Zazwyczaj nie są to zabawki dobre dla Aspika choć zdarzyło się kilka wyjątków, np. wąż zginacz (wąż rubika).
Z zabawkami mamy problem taki, jak z zabawą: brak spontaniczności. Zawsze zastanawiam się, jaką wartość edukacyjną będzie miał nowy przedmiot. Niestety większość zabawek dla dzieci pięcioletnich nie nadaje się dla Aspika.
Gry planszowe (Aspik uwielbia grać :)) muszą być "do 7 lat" bo te "od 5 lat" są dla Aspika zbyt łatwe i szybko się nudzą. Polecam serię Smart Games firmy Granna. Aspik je lubi, matka też. http://www.granna.pl/katalog-gier,gry-z-serii-smart Te gry rozwijają logiczne myślenie i maja konkretne rozwiązania, nie jakieś mgliste rzucanie kostką i przesuwanie pionków ;) I, co Aspikowi podoba się najbardziej, może grać w nie sam (a to już nie podoba się matce...).
Czasem zmuszam Aspika, żeby zagrał ze mną w starego, dobrego Chińczyka ale tu już jest przemienność i losowość. I wściekłość, jeżeli wygrywa ktoś inny niż Aspik.
Puzzle układamy już stuelementowe. We wrześniu Aspik nie był w stanie dopasować układanki składającej się z czterech elementów. Nie wiem, kiedy nauczył się układać puzzle, jakoś tak samo wyszło. A miesiąc albo dwa temu, kiedy byliśmy w sklepie i zapytałam go, co chciałby dostać, wybrał puzzle :)
Podobnie jak z puzzlami sprawa ma się z rysowaniem. Jeszcze we wrześniu Aspik rysował wyłącznie mapy torowe czyli linie poziome i pionowe. Teraz rysuje wyłącznie lokomotywy, za to chętnie. Aspik spędza cały dzień w przedszkolu rysując lokomotywy. Produkuje ich dziennie około czterdzieści. Wszystkie niemal identyczne. Ja wiem, to jest nowa stereotypia, powinnam to zwalczać ale ta aktywność ma sens. Ćwiczy rękę. Jak szlaczki.
Zestawy klocków lego Aspik otrzymuje regularnie od dziadków. Przy pierwszym takim prezencie byłam mocno sceptyczna. Jak dziecko, które nigdy nie ułożyło nic poza wieżą z klocków duplo poradzi sobie z ułożeniem takich małych klocków? Myliłam się. Aspik składa taki zestaw dokładnie zgodnie z instrukcją. Często zajmuje mu to cały dzień (albo całą noc, jeżeli podarunek otrzymał wieczorem). Skończony produkt odkłada i już się nim nie zajmuje.
CDN.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz