niedziela, 28 października 2012

Liczenie

Aspik zawsze lubił liczyć. Szybko opanował liczenie do 10, liczył wszystko, co było w jego zasięgu.
Niedługo później liczył od 10 do 0 i odkrył liczby ujemne. Jakoś tak naturalnie przeskoczył 0 i poszedł dalej "-1, -2...".
Następnie policzył wszystkie noworodki w gazecie (wkładka ze zdjęciami dzieci w Gazecie Wyborczej). Było ich 154. Chociaż sam twierdzi, że umie liczyć tylko do 49.
Któregoś wieczora, kiedy Aspik był w rozmownym nastroju, a było już późno, powiedziałam, żeby policzył do 100. Aspik oburzył się na mnie bo przecież on nie umie. To zaproponowałam, żeby policzył 49 razy do 49. Zrobił to. Nie zasnął.

Kilka tygodni temu Aspik stwierdził, że lubi równe liczby. Nie potrafił wyjaśnić, jakie liczby są dla niego "równe" ale wymienił kilka przykładów. 4, 6, 2... Dzisiaj odkrył, że 10 też jest równe. I stwierdził, że on lubi takie liczby. Był zaskoczony, kiedy mu powiedziałam, że ktoś już wcześniej takie liczby odkrył i nazwał liczbami parzystymi.
Aspik wykonuje złożone operacje matematyczne na małych liczbach (do kilkunastu). Rozwiązuje zadania typu (7-1):3. W pamięci, po prostu podaje wynik.
Zna ułamki. Wie, że 1/2 : 2 = 1/4, a 1/2 + 1/2 = 1.
Wie, że -1 jest większe od -3.
Nikt go tego wszystkiego nie uczył.

4 komentarze:

 1. Niesamowite!
  A kiedy Aspik zaczął liczyc? Franio w ciagu ostatnich 2 tygodni opanował cyfry 0-9. Oczywiscie nie mówi ich, bo nie potrafi, ale bezbłędnie je wskazuje. Nas to też ogromnie cieszy:)

  Uściski dla Was:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, brawa dla Frania!

   Aspik zapis liczb myli (6 to 9, 3 to 8)... Liczyć do 10 nauczył się chyba w wieku trzech lat, teraz wybitnie rozwinął się pod tym względem :)

   Usuń
 2. Genialny! i jaki odkrywczy! kurka! sam odkrył liczby parzyste - jeszcze przed nim liczby pierwsze, które fascynują niektórych, np. mojego męża.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Matkę Aspika też fascynują liczby pierwsze. Będziemy mieli z Aspikiem wspólny temat do rozmowy za kilka lat :)

   Usuń