poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Ząbki

Aspik "od zawsze" ma problem z ząbkami.
Kiedy wyrżnęły się pierwsze ząbki zaczęłam myć je najpierw gazą i wodą, później, kiedy ząbków było więcej, szczoteczką dla maluchów. Mycie ząbków Aspikowi nawet się podobało, włączył je szybko do swojego rytuału układania do snu. Myliśmy dwa razy dziennie przed drzemką dzienną i spaniem nocnym.
Miał niecałe półtora roku, kiedy po raz pierwszy trafiliśmy do pedodonty (dentysta dziecięcy). Pani popatrzyła na jego ząbki i powiedziała, że dziecko ma próchnicę butelkową. A skąd? Jaką butelkową? On przecież nie toleruje butelki!
Cóż, taka niestety była prawda: na górnych ząbkach przy dziąsłach pojawiła się próchnica. Miejsce dość nieprzyjemne, wyborowanie i założenie plomby nie wchodziło w grę, zbyt duże ryzyko wypadnięcia plomby. Trzeba było ząbki lapisować (posmarować azotanem srebra). Aspik ma teraz czarną część górnych jedynek i dwójek.
Niedługo później okazało się, że, mimo naszych starań, mycia dwa lub trzy razy dziennie, próchnica atakuje wszystkie zęby Aspika. Plomby ma teraz już na wszystkich czwórkach i piątkach.
W międzyczasie zmieniliśmy lekarza i dojeżdżamy dwoma środkami transportu publicznego na koniec świata :) Nie żałujemy tej decyzji. Nasz pedodonta jest baaardzo spokojny i cierpliwy :) Co trzy miesiące odwiedzamy naszego pana doktora i Aspik ma lakierowane zęby.

Dziś właśnie był ten dzień. Aspik wizyty lekarskie znosi spokojnie, nawet mu się podobają (myślę, że pomaga nam niedowrażliwość ;)). Dzisiaj nasz lekarz przyjmował w innym gabinecie i przestraszyłam się, jak się o tym dowiedziałam. Na szczęście Aspik nie zrobił afery, nawet się nie zdziwił zmianą miejsca. Uff.

Tak, jak się spodziewałam, wszystko w porządku poza małym ukruszeniem czwórki, która szybko została naprawiona. Żadnej nowej próchnicy, już nie ma się co psuć. Lapis mocno się trzyma, nie trzeba odnawiać. Ząbki zostały polakierowane. Za trzy miesiące kolejna wizyta. Spokojnie wróciliśmy do domu. Jaki miły, normalny dzień.

3 komentarze:

  1. wiesz, jakoś mi się tak fajnie zrobiło po przeczytaniu Twojego wpisu

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobrze, ze macie dobrego lekarza z odpowiednim podejsciem do dzieci. Nawet dorosli maja lek przed dentystami, wiec tym bardziej Aspik jest bardzo dzielny :-) Pozdrowienia!

    OdpowiedzUsuń