środa, 25 kwietnia 2012

Parada Parowozów 28-29 kwietnia Wolsztyn

Uwielbiamy podróże, a Aspik uwielbia lokomotywy. Połączyliśmy nasze sympatie i podróżujemy do miejsc, gdzie są lokomotywy.
Dziś chciałabym przedstawić jedno z takich miejsc. Jeszcze tam nie byliśmy i niestety w tym roku nie pojedziemy :(

Już w ten weekend ważne wydarzenie: Parada Parowozów w Wolsztynie.


Wolsztyn to miejscowość w województwie wielkopolskim, 72 km na zachód od Poznania. Znajduje się tam parowozownia, a w niej muzeum. Zbyt dużo o obiekcie nie wiem ale obiecuję po odwiedzeniu Wolsztyna uzupełnić wpis dodatkowymi informacjami.
W parowozowni stoi ponad 20 lokomotyw :) w tym PM-36 "Piękna Helena" z 1937 roku i najstarszy czynny parowóz Ok1-359 z 1917 roku. Jest tak jeszcze całe mnóstwo innych wspaniałych lokomotyw z serii Ok, Ol i Ty :)
Co jest fajne, parowozownia Wolsztyn zawsze ma jeden parowóz "pod parą". Jest to Ol49, który kursuje dwa razy dziennie na trasie Wolsztyn - Poznań - Wolsztyn. Rozkład jazdy można sprawdzić na http://koleje-wielkopolskie.com.pl/rozklad-jazdy-2/. A raz w roku na przełomie kwietnia i maja organizowane są Dni Ziemi Wolsztyńskiej, a ważnym punktem programu jest Parada Parowozów. Parowozownia uruchomi pięć pociągów retro, tabor historyczny.
28 kwietnia w godzinach 13.30 - 15.00 odbędzie się Parada. Wezmą w niej udział trzy parowozy z Wolsztyna: Ol49-59, Ol49-69 i Pm36-2. Przyjadą także goście z innych parowozowni, m.in. z Chabówki, Jaworzyny Śląskiej, Czech i Niemiec.
Kto bardziej wytrwały powinien poczekać jeszcze do godziny 21.30, kiedy rozpocznie się pokaz "Światło, dźwięk i para", podobno fantastyczny, z efektami laserowymi, muzyką i ośmioma parowozami. Po pokazie sztuczne ognie :)
Więcej informacji można znaleźć na stronach:
 
Mam nadzieję, że może w przyszłym roku zobaczymy to na własne oczy, teraz życzymy wszystkim uczestnikom pięknej pogody i niezapomnianych wrażeń :)

 To jest Piękna Helena jeszcze w trawiastej barwie. Dwa lata temu została przemalowana na oryginalny, oliwkowy kolor :)

PS. Jeżeli wybieracie się na Paradę, radzę zabrać słuchawki budowlane nie tylko dla nadwrażliwców słuchowych. W Wolsztynie co prawda jeszcze nie byliśmy ale kilka parowozów widzieliśmy z bliska i wiem, o czym mówię ;)

2 komentarze:

  1. świetny jest ten plakat reklamujący imprezę. Impreza dla Aspika i innych...rzeczywiście może za rok

    OdpowiedzUsuń
  2. Racja, plakat świetny, dodałam :)

    OdpowiedzUsuń