piątek, 29 marca 2013

Rozwiązanie

Kilka dni temu zadałam zagadkę związaną z encyklopedią napisana przez mojego syna. Jest to jednocześnie jego nowa fascynacja.
Chociaż zdumiewająca Bogusia odgadła od razu, Jol chwile później, więc rozwiązanie nie będzie zaskoczeniem dla nikogo. A myślałam, że będzie trudniej. My z M. wpatrywaliśmy się w te kartki cały wieczór, Aspik sam siebie nie mógł rozczytać, a Wy tak, po prostu...
Dziewczynom gratuluję, nagród niestety nie przewidziano, brak sponsorów ;)

Nowa fascynacja Aspika to oczywiście źródła światła. Wszelkie, ale tylko elektryczne. Mamy więc przy śniadaniu wykład o świetlówkach, przed obiadem seria pytań na temat żarników w żarówkach i dlaczego świecą na biało, skoro żar jest czerwony, a po kolacji senne dziecko szepcze o halogenach :D
Lokomotywy chwilowo zapomniane, ale myślę, że wrócą niebawem, bo już 27 kwietnia parada parowozów w Wolsztynie.

Żarówkowa fascynacja przyszła w samą porę. Zaraz po Wielkanocy, 2 kwietnia świecimy na niebiesko.
Jak co roku 2 kwietnia będzie Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia najważniejsze budynki na świecie są podświetlane na niebiesko, żeby zwrócić uwagę na to zaburzenie. Już jedno na sto dzieci ma diagnozę autyzmu, więc sprawa jest poważna.


Fundacje i ośrodki zajmujące się dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu organizują tego dnia specjalne atrakcje.
"Nie bądź zielony w temacie autyzmu. 2 kwietnia bądź niebieski." - to hasło fundacji Synapsis.
Popieram i proszę w imieniu Aspika i wszystkich dzieci z autyzmem: pomóż innym dowiedzieć się więcej o autyzmie. Żeby to piękne, niebieskie podświetlenie ważnych budynków nie było tylko dekoracją, żeby coś znaczyło.
Centrum Terapii Promitis 2 kwietnia we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie organizuje warsztaty na temat autyzmu. Może ktoś się wybierze?
Łódzka fundacja JiM organizuje pokaz laserowy i wiele innych atrakcji rodem z Gwiezdnych Wojen. Na ten temat napisała mama Oliwiera TUTAJ.


Na temat Światowego Dnia Autyzmu w Opolu i Lublinie napisała mama Antosia - TUTAJ jest wszystko, co chcecie wiedzieć ;)
Jest jeszcze dużo innych miast, które 2 kwietnia zaświecą się na niebiesko. Ja, matka Aspika, bardzo się z tego cieszę. Mam nadzieję, że temat autyzmu nie ucichnie zaraz po pokazie laserów w Łodzi, ale świadomość tego zaburzenia będzie coraz lepsza.

4 komentarze:

 1. Oby Twoje prośby zostały wysłuchane i wszystko to co organizują fundacje zostało zapamiętane na dłużej niż wieczór 2 kwietnia.

  Myślę, że będzie trochę osób u nas, tymbardziej, że leca powiadomienia o naszym projekcie na terenie manufaktury conajmniej od wczoraj

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dobrze - dobrze dla naszych dzieciaków. Fajny plan macie tam w Łodzi. Przyciągnie ludzi.

   PS. Ja chcę taki znaczek z Jodą, szkoda, że tylko w Łodzi można je dostać :(

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Jesteś doceniona, nieoceniona, bezcenna ;)

   Usuń