czwartek, 7 sierpnia 2014

Elementy

Aspik, jaki jest, każdy widzi.

Aspik wiking walczy ostatnio z całym światem.


Wychodzi do sklepu z krokodylami, z Nocną Furią, z własnoręcznie zrobionymi smokami... Kiedyś próbowałam go powstrzymywać, zabraniać. To było bez sensu. Tak ma przynajmniej zajęte ręce, nic nie zrzuci, nie pomaca bułek, nie sprawdzi daty ważności jogurtu w koszyku jakiejś obcej pani.

Nie wiem tylko, jak zająć mu usta. Bo to wciąż nasz malutki problem - gadanie o wszystkim, kompletnie bez dystansu, bez wyboru.
O tym, że kupiliśmy obrożę dla kota powiedział starszemu panu, który kotów nie cierpi.
O kolorze ścian w jego pokoju informował kasjerkę w sklepie (za nami kolejka - gigant, zdenerwowanie i pośpiech).
O Nocnej Furii uszytej przez matkę i Lodostrzale narysowanym osobiście mówił do pani w autobusie. Zaledwie 10 minut, ale bardzo długie 10 minut, rozumiecie, prawda?
Jeszcze pytania "Ale kiedy dokładnie? Za ile minut?", na które jedyną dopuszczalną odpowiedzią jest np. 3,5 minuty. Konkrety, konkrety.
"Pojedziemy? Ale podaj dokładną datę."
"Za trzy lata."
"Aha, ale dokładniej?"
Tu już boję się odezwać, bo niezwykła pamięć przypomni mi moje własne słowa za trzy lata, dokładnie określonego dnia. Nie wcześniej.

Smoki, smoki wszędzie.Rysunki, smoki z papieru, wszelkich rodzajów, wielkości. Prezentowane światu czy tego chce, czy nie.
Aspik - Lodostrzał udaje, że pływa zamiast chodzić, zaczepia rękami przechodniów. Fascynacja - nieodłączny element ZA. Tak, wiem.

Tego lata takich elementów mamy więcej. Różnic rówieśniczych, problemów, zagadek. Trochę trudniejsze, bardziej wyprowadzające z równowagi lato.
Trzymajcie się i trzymajcie kciuki za nas.

3 komentarze:

 1. Zajrzałam dziś po raz pierwszy. Miło Was poznać. Pozwolę sobie zaglądać. Trzymam kciuki :-) I przedstawiam 5letniego Kubę z z.A. - podniebnychlopiec.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Proszę poinformować syna, że hełmy Wikingów nie miały rogów i jest to jedynie podtrzymywany przez media mit, żeby dziecko nie żyło w błędzie. Będzie potem przeżywał. Z poważaniem, czasem przeżywający Aspik-edytor Wikipedii od ptaków

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam.
  Jestem mamą trzyletniego autysty z zaburzeniami SI. Jak ja bym chciala taki slowotok uslyszec. My mamy problem z krzykiem,wrzaskiem i agresją wszem i wobec. Szczególnie dotkliwie poza domem,gdzie tolerancji raspczej malo. Wyzywają mnie od alkocholiczek, że znencam się nad synem, a ja próbuje okielznac kolejny atak furii w ciągu dnia. Fifi mówi kilka slow w sumie jakieś 10 slow. Ma wlasne nazewnictwo i często nawet ja nie wiem o co chodzi,co skutkuje furią. ataki szału to nasza bolączka. Duduś jest ciągle niespokojny, agresywny, i autoagresywny,nie toleruje odmowy,lubi rutyne,chodzenie tymi samymi drogami. Wtedy czuje sie bezpiecznie. Stereotypie ruchowe to tez nasza codzienność. I krzyk,krzyk i jeszcze raz krzyk,o wszystko i z byle jakiego powodu. Ale mam nadzieje ze terapia w przedszkolu do którego będziemy chodzić coś da...licze na to. I wlasnie kiedy pisze te solową,mój synek wali gola w mój bok. Ale siedzi na kanapie a to cud. Może dlatego ze dzisiaj pierwszy i ostatni raz mieliśmy terapie SI w przychodni. Naradzie terminów brak....Duduś ma tez 8 alergii, zakupy to koszmar.

  OdpowiedzUsuń