Terapeuta zalecił Aspikowi kołderkę obciążeniową. Przerażona cenami postanowiłam kołderkę zrobić. Zajęło mi to trzy dni i już jest. Waży 3,2 kg i jest wypełniona żwirkiem akwarystycznym.
Wczoraj wypróbowałam nowy sprzęt na Aspiku. Kiedy już leżał w łóżku przykryłam go tą kołderką. Eksperyment średnio spodobał się Aspikowi. Kopał i próbował zrzucić z siebie obciążenie ale po chwili uspokoił się i leżał bez ruchu. Po 10 minutach zdjęłam kołderkę obciążeniową i przykryłam syna zwykłą kołdrą (Aspik śpi przykryty niezależnie od temperatury). Po kilku minutach dziecko spokojnie spało.
To cud. Zwykle problemy z zaśnięciem mieliśmy straszne. Mam nadzieję, że każdy nasz wieczór będzie wyglądał tak, jak wczorajszy :)
Instrukcja uszycia kołderki.
1. Bierzemy duży koc i składamy go na pół.
2. Przeszywamy dwa boki z jednej strony pozostawiając otwarcie
3. Tworzymy tunele przeszywając koc pionowo.
4. Wsypujemy do tuneli po trochu wypełnienia. Wypełnieniem może być fasola, groch, gorczyca, żwirek akwarystyczny i co komu jeszcze wpadnie do głowy. Wsypywana ilość wypełnienia zależy od rodzaju.
Uwaga. Kołderki z fasolą lub innymi ziarnami nie da się uprać.
Uwaga 2. Żwirek akwarystyczny należy przygotować do wsypania - ja opłukałam i wyprażyłam w piekarniku (rozsypałam na blachach i wstawiłam do piekarnika rozgrzanego do 80 stopni na 10 minut).
5. Przeszywamy poziome kreski - pierwszy rząd.
6. Znów wsypujemy trochę wypełnienia i przeszywamy, i tak kolejne rzędy, do końca.
Kołderka gotowa.
-----------------------------------------------------
Kołderka według różnych źródeł powinna ważyć 10-20% wagi dziecka. Aspikowy terapeuta zalecił, żeby dla niego uszyć taką ważącą 3 kg, czyli 15% jego ówczesnej wagi.
wiesz nigdy nam nie polecano takiej kołderki,pamiętam tylko, że Ania z Holandii raz napisała o specjalnym kocu, którym przykrywa syna. Coś fajnego, dzięki za pomysł, szyć nie umiem, ale zamówię u koleżanki
OdpowiedzUsuńSzulam podobnie. Z tym, ze zamiast koca duzo lepsza jest np poszwa albo po prostu bawelniana mocna tkanina. Podobnie jak lepsza jest fasola od gorczycy. Dlaczego? Bo nie grzeje! Moj mlody ma bawelniane plotno wypelnione fasola, kladziemy to po prostu na zwyklej koldrze, kocu, czy w upaly po prostu przescieradle, albo wklasam kolderke w poszwe. Koldry z koca latem przy upalach nie bardzo da sie uzywac, a przydaje sie rowniez w dzien. Mlody spi pod nia cala noc (jak nie ma kolderki, to sie czesto budzi i nie moze zasnac), przykrywamy go tez np po powrocie ze szkoly jak jest za bardzo nakrecony, uspokaja sie bardzo szybko. Jego kolderka wazy ok 6kg.
OdpowiedzUsuńCoś fantastycznego, lepszego opisu nie znalazłam nigdzie, a wertuje strony o paru godzin. Dzieki za ten opis. Pozdrawiamy cieplutko :)
OdpowiedzUsuńwitam, fantastyczny sposób na wykonanie...tylko mam jedno pytanie..skąd mam wiedziec jak duze ma byc obciążenie...mój synek wazy teraz 22 kg
OdpowiedzUsuńkobieto kochana:) właśnie szukam czy można to uszyć samemu, bo cena takiej kołderki od tygodnia spędza mi sen z powiek, ... cudowne też jest to że nie jestem sama w szukaniu oszczędniejszych rozwiązań ... serdecznie pozdrawiam
OdpowiedzUsuńa pytanie jeszcze mam ile tego wsypać? córka waży około 12 kg
OdpowiedzUsuńCieszę się, że mogłam pomóc.
Usuń10-20% wago dziecka to jest między 1,2 - 2,4 kg. Myślę, że 2 kg będzie dobrą wagą kołderki dla 12-kilogramowego dziecka. Powodzenia :)
ja mam kocyk z wszytymi obciążnikami do firan-można doszywać w miarę jak dziecko rośnie. Synek śpi lepiej ale niestety cały czas potrzebuje mniej snu niż ja ;-( Najważniejsze, że sen jest ciągły choć krótki.
OdpowiedzUsuńja mogę uszyć ksad@gazeta.pl (w przystępnej cenie). Niby prosta sprawa ale jest trochę zabawy. Pierwszą (dla 16latka) szyłam 2 dni, z drugą już szybciej kilka godzin :)
OdpowiedzUsuń@Ewa a czy takie obciążniki do firan nie spowodują ołowicy u dziecka? Ołów jest bardzo niebezpieczny:
OdpowiedzUsuńhttp://pl.healthline.com/health/olowica#Zarys1
A jak przeliczyć wagę obciążenia na rozmiar materiału? Bo 4 kg rozłożone na 90x120 cm a 4 kg na 100x145 obciąża chyba inaczej? Mam syna 112 cm wzrostu i chciałam uszyć większą kołderkę ale nie wiem jakie obciążenie dać czy te 4 kg czy jakoś to przeliczać inaczej?
OdpowiedzUsuńJa chce uszyć taka 100x150. I tez nie wiem jak się ma rozmiar do obciążenia wlasnie. Mój ma okolo metra wzrostu i tez chce ruszyć większą żeby byka na dluzej i tylko ją dociążac jak syn podrośnie. Jak przeliczyć wagę kolderki na taka dużą koldre, tez 10% ciężaru dziecka czy inaczej?
OdpowiedzUsuńSuper podpowiedź z tą kołderką, dzięki! :*
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuńTo NIE jest miejsce na Twoją reklamę :/
UsuńTen komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuńTo NIE jest miejsce na Twoją reklamę :/
UsuńTen komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuńTo NIE jest miejsce na Twoją reklamę :/
UsuńSuper opis! Bardzo dziękuję! :) :)
OdpowiedzUsuńWróciłam dziś za szpitala z córkami.Dziwilo mnie że tam spaly całe noce a w domu budzą się kilka razy. Okazało się że kołderki były obciążone. Było mniej obciążenia bo dzieci różnie wagowo.Juz obmyślam plan uszycia.
OdpowiedzUsuńAle w tym sie przeciez nie spi cała noc. To zbyt intensywne! Organizm sie przyzwyczaja. Terapeuci dają konkretne wskazówki jak używać kołder obciążeniowymi.
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńOgólnie nie wiedziałam, że takie rzeczy można również zrobić samemu. Ja jestem zdania, że ciepła kołdra https://senpo.pl/koldry/koldry-naturalne/cieple-koldry-naturalne/ to absolutna podstawa w chłodne zimowe dni. W końcu noce są dłuższe, więc zadbajmy o to aby nasz sen był udany.
OdpowiedzUsuńNie ma co przepłacać w sklepach internetowych. Spokojnie można iść z tym do koleżanki z maszyną do szycia ;)
OdpowiedzUsuńSuper wpis!
OdpowiedzUsuńDobrze, że zadziałała, chociaż początki były trudne. Mam nadzieję, że z czasem Aspik się do niej przyzwyczai i wieczory będą spokojniejsze. Jakieś wskazówki dla tych, którzy też chcieliby spróbować zrobić taką kołdrę samodzielnie?
OdpowiedzUsuń